Jak profesjonalnie myć samochód.

Mycie samochodu to znacznie więcej, jeśli chodzi o czyszczenie i ochronę lakieru pojazdu.

Niewiele rzeczy daje taką satysfakcję, jak starannie wyczyszczony samochód. Jest to wyczyn rzadko osiągalny w lokalnej myjni automatycznej dzięki nieprecyzyjnym, miękkim szczotkom i podejściu do większości zabrudzeń jednym środkiem. Nawet wnęki w karoserii mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku, ponieważ szczotki często zbierają zanieczyszczenia, które mogą zarysować powierzchnię pojazdu. Wyciągnięcie węża z wodą na podjeździe przed domem pozwala nie spieszyć się i skupić na najbrudniejszych częściach pojazdu.

Podejście do samodzielnego czyszczenia daje również możliwość bezpiecznego czyszczenia samochodu bez uszkadzania lakieru.

Oto 12 prostych kroków, które pomogą Ci samodzielnie umyć samochód jak profesjonalista.

Oceń stan swojego pojazdu

Wydaje się, że to oczywiste, ale to kluczowy krok. Określ, jak brudny jest Twój samochód, zanim wyciągniesz węże, wiadra, środki czystości i ręczniki. Czy błoto jest zbite na panelach wahaczy? Czy samochód jest pokryty drobnym kurzem? Czy będziesz musiał usunąć sól po jeździe po oblodzonych zimowych drogach?

Możesz nie potrzebować całego arsenału produktów do mycia. Spójrz na sam samochód. Starszy samochód może wymagać pełnego programu czyszczenia z glinkami, woskami i pastami do ochrony lakieru, podczas gdy nowy samochód może mieć mocną, bezbarwną powłokę, która nadal pozostaje nienaruszona.

Przed nałożeniem czegokolwiek na pojazd przeczytaj etykiety na produktach, których zamierzasz użyć. Nie wszystkie samochodowe środki czyszczące są uniwersalne. Niewłaściwy produkt może nawet uszkodzić farbę, lakier bezbarwny lub inne wykończenia wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, z czego wykonane są elementy Twojego samochodu, zawsze wybieraj najdelikatniejsze środki czyszczące, jakie możesz znaleźć.

Przeczytanie wskazówek pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze oraz zapewni, że używasz odpowiedniej ilości produktu do wykonania zadania.

Celem dobrego głębokiego czyszczenia jest usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni pojazdu. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest umycie samochodu brudną wodą, która ponownie osadza brud na samochodzie.

Tutaj do gry wkracza system czyszczenia trzech wiader. Masz jedno wiadro wypełnione czystą wodą z mydłem, a drugie wiadro samą wodą. Wiadro na wodę jest przeznaczone do wypłukania rękawicy do czyszczenia przed ponownym zanurzeniem w wiadrze z mydłem. Trzecie wiadro powinno zawierać mieszankę środka czyszczącego i wody używanej tylko do czyszczenia kół, ponieważ są to często najbrudniejsze części samochodu.

Zanim zaczniesz cokolwiek czyścić, wyjmij samochód z bezpośredniego światła słonecznego, jeśli możesz. Dzięki temu woda i środki czyszczące mniej parują podczas pracy.

Zajmijmy się najpierw najobrzydliwszą częścią samochodu: kołami. Na razie użyj myjki na koła wodą.

Upewnij się, że nie zostawiłeś środków czyszczących na oponach. Opony mogą rozpylać produkt na lakierze podczas późniejszego mycia lub jazdy samochodem. Pomiń środek na opony, który sprawia, że ​​ściany boczne wyglądają na ciemniejsze i bardziej błyszczące. Jest równie śliski, jak błyszczący i może negatywnie wpłynąć na przyczepność opon do drodze. Spryskaj koła wodą, aby spłukać środek czyszczący, gdy skończysz.

Plastikowe reflektory z czasem stają się mętne i żółte, co zmniejsza ich skuteczność na drodze. Klosze  reflektorów mogą zepsuć wygląd czystego samochodu, więc jest to idealny moment, aby to naprawić.

Zestawy do renowacji reflektorów są łatwe do znalezienia, a wiele z nich zawiera element blokujący promieniowanie UV, aby chronić teraz przezroczyste reflektory przed dalszymi uszkodzeniami słonecznymi. Zajmij się tym teraz, ponieważ będziesz potrzebować taśmy maskującej, aby zakryć inne powierzchnie wokół reflektorów. Wytrzyj reflektory roztworem czyszczącym i wilgotną szmatką, gdy skończysz. Jeśli w Twoim zestawie jest środek ochronny do utrwalenia rezultatów polerowania, zastosuj go teraz.

Przejdźmy teraz do najbardziej oczywistej części Twojej przygody z samodzielnym myciem.

Mycie karoserii samochodu. Usuwa luźne zanieczyszczenia, takie jak kurz, brud i błoto.

Najpierw spłucz samochód wodą, aby usunąć większe zanieczyszczenia. Następnie dodaj wodę mydlaną z wiadra na zewnątrz. Upewnij się, że mydło jest przeznaczone do mycia samochodów. Płynne detergenty i środki do czyszczenia naczyń mogą usuwać wosk, a nawet uszkodzić farbę.

Pamiętaj, aby osuszyć samochód ręcznikiem z mikrofibry lub lekko zwilżoną irchą przed przejściem do kolejnych kroków czyszczenia. Wosk nie przywiera zbyt dobrze do wody.

Oto kolejny obszar, w którym ważny jest odpowiedni produkt. Domowe środki czyszczące do szyb, zawierają amoniak, który może uszkodzić wykończenia zewnętrznych szyb samochodu. Zamiast tego użyj płynu do czyszczenia szyb samochodowych. Niestety, nie ma innego panaceum na usuwanie smug niż stary, dobry smar na łokcie.

Po umyciu samochodu łatwiej jest dostrzec głęboko osadzone skazy, takie jak rysy, rysy i utlenianie lakieru. Przesuwaj dłonią po powierzchni lakieru, a poczujesz związane zanieczyszczenia, mimo że właśnie umyłeś samochód. Aby usunąć te twardsze skazy, użyj glinki, która może usunąć te uparte plamy wraz z woskiem, który został wcześniej nałożony na pojazd.

Pamiętasz powiedzenie „to się polepszy?” Prawdopodobnie tak, ale wymaga trochę pracy rękami. (Potraktuj ten trening jak swój dzień ramion). Zadrapania są znacznie trudniejsze do usunięcia. Lżejsze zadrapania i zadrapania można często przykryć lub wypełnić gładką warstwą wosku, do czego dojdziemy wkrótce. Jeśli to nie zadziała, użyj środka naprawczego dostosowanego do zarysowań, który może wymagać kilku aplikacji przed ukryciem rys.

Głębsze rysy mogą wymagać poprawienia lakieru. Dealerzy i sklepy z częściami oferują pisaki i puszki z farbą, które mogą wypełnić Twoje najgłębsze ulewy, ale jeśli farba wyblakła, mogą one nie być dokładnym dopasowaniem. W takim przypadku możesz poprosić lakiernię o przygotowanie pasującej farby. Będziesz musiał dodać podkład pod kolor, jeśli rysa jest na gołym metalu. Nałóż dwie do trzech cienkich warstw każdej warstwy, odczekując co najmniej 20 minut, aż wyschną.

Jeśli Twój samochód ma błyszczącą, bezbarwną powłokę na lakierze, delikatnie nałóż ją na kolor, aby zabezpieczyć naprawę przez zarysowania. Użyj pasty do naprawy zarysowań na wierzchu, aby ją wygładzić.

Po umyciu pojazdu i przygotowaniu powierzchni można wypolerować pojazd, aby uzyskać wysoki połysk, który nada lakierowi samochodu lustrzany wygląd. Ten krok jest opcjonalny, a politurę można nakładać ręcznie lub za pomocą polerki o podwójnym działaniu.

Chociaż uwielbiamy gadżety, uważaj na te narzędzia do polerowania. Ciężka ręka może pozostawić niepożądane zawirowania na wykończeniu samochodu. Jeśli nie ufasz sobie, że jesteś delikatny, najlepiej wykonać ten krok ręcznie.

Wiele osób uważa, że ​​wosk samochodowy błyszczy lakier i to prawda, ale tylko część jego zalet. Wosk jest środkiem ochronnym, dodającym dodatkową warstwę, która blokuje promienie UV, aby zapobiec blaknięciu.

Wosk pomaga również chronić lakier przed wszelkimi substancjami powodującymi korozję, które mogą osiadać na pojeździe, na przykład ptasimi odchodami. Możesz kupić wosk z ceramiką lub polimerowy. Polimer jest łatwiejszy do nałożenia.

Po umyciu, wyczyszczeniu i zabezpieczeniu samochodu kolejnym krokiem w Twojej przygodzie z majsterkowaniem jest utrzymanie połysku i ochrony. Spray detailer i czysta ściereczka z mikrofibry w bagażniku mogą przydać się do szybkiego usunięcia kurzu, mgły i ptasich odchodów w szczypcach.

Regularne czyszczenie ułatwi również mycie, czyszczenie i ochronę samochodu. Czystszy wosk może pomóc zaoszczędzić czas, jeśli pełny program mycia jest zbyt czasochłonny.

Teraz, gdy Twój samochód jest lśniąco czysty, ciesz się nim! Idź na przejażdżkę i pochwal się swoją ciężką pracą.