Oto jak wyczyścić materac (ponieważ tak, musisz to zrobić!)

To prawdopodobnie ostatnia rzecz w Twoim domu, o której myślisz do czyszczenia, ale trzeba ją też odświeżyć.
Śpisz na nim każdej nocy. Co tydzień robisz to w świeżo upranych prześcieradłach. Traktujesz go jako siedzibę maratonów filmowych Hallmark. Ale czy myślałeś ostatnio o czyszczeniu materaca? Wiemy, że masz w domu wiele rzeczy, które ciągle sprzątasz (skorzystaj z naszych przydatnych poradników, jak czyścić wywóz śmieci, jak czyścić pralkę i jak czyścić piekarnik – ale czy wiesz, że to tylko równie ważne, aby wyczyścić materac?

Pranie materaca

Nikogo nie zrażać, ale musimy być prawdziwi. Materace są pełne obrzydliwych rzeczy, o których wolelibyśmy nie myśleć, takich jak zrzucona skóra, roztocza i alergeny. A jeśli dodasz do równania dzieci i zwierzęta, mogą pojawić się głębokie plamy, o których nawet nie wiesz. Przepraszamy za przerażające pełzanie, ale być może to tylko motywacja, której potrzebujesz, aby w końcu rozpocząć czyszczenie materaca. Oto jak wyczyścić materac na dwa sposoby oraz jak usunąć wszelkie plamy.
Jak często czyścisz swój materac? Jak dokładnie wyczyścić materac?

Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz: „Jak do cholery mam czyścić materac?” Pokażemy Ci, jak to zrobić. Uważamy, że jedno czyszczenie materaca na sezon jest idealne, ale dwa razy w roku powinno wystarczyć. Zanim zaczniesz, zapewnij dobrą wentylację, otwierając okna w sypialni i inne okna w pobliżu.

Pierwszym krokiem jest odkurzenie materaca. Możesz użyć zwykłego odkurzacza i nasadki do tapicerki lub możesz kupić specjalny odkurzacz przeznaczony specjalnie do czyszczenia materacy. Odkurz cały wierzch materaca, uważając, aby na krawędziach nie było małych szczelin. Odwróć go i odkurz drugą stronę.

Następnie należy pozbyć się zapachów z materac po jednej stronie. Zalecamy posypanie pudełka sody oczyszczonej z jednej strony i pozostawienie go w pozycji siedzącej do 24 godzin, a następnie odwrócenie materaca w celu nałożenia sody oczyszczonej na drugą stronę. Pamiętaj tylko, aby odkurzyć nadmiar proszku do pieczenia przed odwróceniem.

Jeśli uwielbiasz olejki eteryczne, możesz dodać kilka kropli (nie więcej niż 10) lawendy, drzewa cedrowego lub innego ulubionego zapachu do opakowania sody oczyszczonej, aby aromat przeniknął materiał materaca. Czekając, aż soda oczyszczona usiądzie, możesz również wyczyścić ramę łóżka.

Zalecamy również dezynfekcję materaca. Po zakończeniu etapu sody oczyszczonej nałóż Lizol lub inny środek dezynfekujący w sprayu na obie strony materaca. Pozostawić do wyschnięcia. Po dezodoryzacji i dezynfekcji, ponownie odkurz materac. Usuniesz wszelkie resztki sody oczyszczonej i upewnisz się, że jest wyjątkowo czysty.

Jeśli nie mam czasu na dokładne wyczyszczenie materaca, czy jest sposób, aby go po prostu odświeżyć?

Niestety, nie ma szybkiego i łatwego sposobu na dokładne wyczyszczenie materaca. Możliwe, że od czasu do czasu można go po prostu odkurzyć lub posypać sodą oczyszczoną, ale tak naprawdę nie jest to dokładne czyszczenie. Jeśli wolisz rzadziej czyścić materac, zawsze możesz go zabezpieczyć wodoodpornym pokrowcem na materac.
Jak usunąć plamy z materaca?

Przed rozpoczęciem dokładnego czyszczenia sprawdź, czy na materacu nie ma żadnych plam. Usuń plamy przed odkurzaniem, nałożeniem sody oczyszczonej lub dezynfekcją. Dostępnych jest kilka środków czyszczących, które mogą usuwać plamy z materaca, gdy tylko się pojawią, lub przynajmniej usuwać plamy, które pojawiły się od jakiegoś czasu. Enzymatyczny środek czyszczący to mądry wybór, ponieważ wykorzystuje enzymy do usuwania plam, lub zawsze możesz zrobić własny środek czyszczący, mieszając łagodny detergent do naczyń i filiżankę ciepłej wody. Inne opcje obejmują destylowany biały ocet i nadtlenek wodoru. Tylko uważaj na to drugie – nadtlenek wodoru ma właściwości wybielające, które są dobre na plamy, ale mogą wpływać na materiał materaca. Pamiętaj, aby przetestować go na małym miejscu, zanim wytrzyj nim materac.