Koszenie trawnika porady

Koszenie trawnika jest ważną czynnością dla utrzymania zdrowia trawnika. Chociaż przerośnięta murawa wygląda nieporządnie, powoduje również cierpienie trawnika, ponieważ nie pozwala na nowy wzrost, a wilgoć gromadzi się na powierzchni, uniemożliwiając cyrkulację powietrza.

Nacinanie darni grozi skalpowaniem trawnika i uszkodzeniem systemu korzeniowego. Aby pomóc Ci skutecznie kosić trawnik, oto 7 wskazówek dotyczących koszenia trawnika, które powinien znać każdy właściciel domu.

  1. Nie kosić, gdy murawa jest mokra

Nie zaleca się koszenia trawy, gdy jest mokra. Mokra darń jest trudna do koszenia, ponieważ źdźbła trawy są miękkie, a kosiarka nie będzie działać efektywnie. Istnieje również ryzyko uszkodzenia samej kosiarki, ponieważ mokry trawnik przykleja się do spodu kosiarki i powoduje uszkodzenia elementów wewnętrznych (jeśli kosiarka nie zostanie odpowiednio wyczyszczona po pracy).

  1. Używaj niezawodnej kosiarki dobranej do koszonego metrażu

Użyj niezawodnej kosiarki do koszenia trawnika. Trawniki można kosić kosiarkami ręcznymi, elektrycznymi i spalinowymi. Pamiętaj, aby używać kosiarki, z której czujesz się komfortowo. Kosiarki ręczne są idealne do małych obszarów, które są regularnie koszone. Ponieważ zmiana wysokości kosiarki ręcznej jest rzadkością, zaleca się okresowe koszenie. W przypadku kosiarek elektrycznych lub spalinowych dostępne są różne ustawienia wysokości i prędkości. Upewnij się, że kosiarka działa dobrze, aby uniknąć nierównego koszenia lub koszenia inwazyjnego (np. skalpowanie trawnika).

  1. Konserwuj kosiarkę

Konserwuj kosiarkę, aby zapewnić jej efektywną pracę. Kosiarka to maszyna, która wymaga opieki i regularnej konserwacji. Przed użyciem kosiarki upewnij się, że wszystkie części kosiarki są nienaruszone, a źródło zasilania jest niezawodne. Podczas koszenia upewnij się, że na kosiarkę nie dostały się żadne obce substancje, w tym chemikalia lub woda. Po zakończeniu koszenia pamiętaj o wyczyszczeniu kosiarki, aby upewnić się, że ostrze jest wolne od trawy i że trawa nie pozostała na wewnętrznych częściach i elementach. Do czyszczenia kosiarki używaj odpowiednich narzędzi i upewnij się, że źródło zasilania jest całkowicie odłączone przed czyszczeniem. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami czyszczenia producenta.

  1. Nie kosić trawnika zbyt krótko

Unikaj zbyt krótkiego koszenia trawnika. Nadmierne podcinanie murawy może spowodować, że darń będzie bardziej narażona na działanie czynników środowiskowych. Kiedy przycinasz trawę tak nisko, że odsłania łodygę, nazywa się to skalpowaniem trawnika. Jeśli przypadkowo oskalpowałeś trawnik, skontaktuj się z nami, aby uzyskać dalsze porady dotyczące naprawy trawnika.

  1. Nie rozpylaj żadnych środków chemicznych przed koszeniem

Unikaj spryskiwania chemikaliami zielonego i bujnego trawnika przed koszeniem. Te chemikalia mogą obejmować pestycydy, środki do zwalczania chwastów lub inne chemikalia do trawników. Podczas stosowania jakichkolwiek środków chemicznych na trawniku postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Unikaj spryskiwania trawnika chemikaliami przed koszeniem, aby uniknąć uszkodzeń kosiarki, trawnika oraz otaczającego ekosystemu i środowiska.

  1. Nie pozwól, aby trawnik rósł zbyt wysoko

Jeśli źdźbło trawnika przekracza 6 cm, oznacza to, że trawa jest zbyt wysoka i należy ją natychmiast skosić. Wysoka trawa zapobiega przenikaniu światła słonecznego na powierzchnię murawy. Może to spowodować brązowienie dolnych części źdźbeł trawy. Kiedy kosisz trawnik, zobaczysz żółte lub brązowe plamy w wyniku skalpowania. Brązowy trawnik może sprzyjać chorobom i szkodnikom.

  1. Koś odpowiednio w zależności od pory roku

Kosić trawnik odpowiednio do aktualnej pory roku. Latem może być konieczne częstsze koszenie trawnika, ponieważ trawnik rośnie szybciej. W miesiącach zimowych pamiętaj o przycinaniu trawnika na większej wysokości, aby umożliwić trawnikowi przetrwanie zimnych i wilgotnych warunków.


Często zadawane pytania

Koszenie trawnika jak, kiedy i po co?

Koszenie trawnika przycina trawę do określonej wysokości. Większość kosiarek do trawy ma regulowane ustawienia wysokości, dzięki czemu możesz wybrać, ile trawy ma być usuwane. Kosiarki do trawy mogą być obsługiwane ręcznie, na baterie lub na benzynę.

Dlaczego koszenie trawnika jest tak ważne?

Koszenie trawnika jest ważne dla utrzymania zdrowia i długowieczności trawnika. Pozwala trawie na rozwój nowego wzrostu i umożliwia cyrkulację powietrza, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci na powierzchni iw systemie korzeniowym. Zapobiega to zarażeniu trawnika szkodliwą chorobą.

Czy powinienem skosić trawnik przed nawożeniem?

Tak. Koszenie trawnika przed nawożeniem umożliwia kontakt nawozu z powierzchnią i penetrację w kierunku systemu korzeniowego. Będzie to wspierać zdrowszy wzrost, ponieważ nawóz przenika przez glebę.

Jak często trzeba kosić trawnik?

Zwykle nowa murawa potrzebuje 6 tygodni, aby ustanowić swój system korzeniowy, jeśli jest prawidłowo ułożona lub zasiana. Gdy darni nie można podnieść, skoś ją do najwyższej zalecanej wysokości koszenia, która jest podana na naszej stronie internetowej dla każdego rodzaju murawy. Stopniowo zmniejszaj wysokość przez kilka cięć, pamiętając, aby nie skosić więcej niż 1/3 liścia na jedno skoszenie. Zalecamy koszenie średnie do wysokiego po około 6 tygodniach. Regularne koszenie zmniejsza skalpowanie i utrzymuje trawnik w dobrej kondycji. Regularnie ostrz ostrza kosiarki.

Czy częste koszenie zagęszcza darń?

Koszenie trawnika spowoduje odcięcie części źdźbła trawy. Ponieważ źdźbła trawy mają kształt stożka, przycięcie górnej części w kierunku końcówki spowoduje, że dolna część pozostanie płaska lub tępa. Dzięki temu murawa będzie wyglądać na gęstą.