Jak czyścić kostkę brukową?

Kostka brukowa to bardzo wdzięczny materiał do układania chodników, podjazdów, parkingów czy innych przestrzeni. Jest bowiem nie tylko trwała i estetyczna, ale również niedroga i prosta w położeniu. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób dbać o swoją kostkę brukową, aby zawsze dobrze się prezentowała. Jak czyścić i impregnować kostkę brukową?

Przestrzeń między kostkami

To szczególnie zaniedbywane miejsce, być może ze względu na jego pozornie trudną dostępność. Bardzo często jednak rozwijają się tam trawy, mchy i grzyby oraz inna naturalna roślinność. Wyrwanie roślinności to tylko doraźna metoda. Tak naprawdę należy pozbyć się wszystkiego razem z korzeniami. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnych urządzeń do wyrywania chwastów lub szpachelki (sprawdzi się ona jednak wyłącznie na niewielkiej przestrzeni). Natomiast odpowiedni preparat w sprayu sprawi, że nowe chwasty nie wyrosną.

Myjka ciśnieniowa

To zdecydowanie najlepsze i najbardziej profesjonalne rozwiązanie dla osób, które chcą porządnie oczyścić swoją kostkę brukową. Jej działanie polega na wyrzucaniu wody pod bardzo dużym ciśnieniem co pozwala nie tylko umyć samą kostkę, ale również przestrzeń między nimi oraz zagłębienia w poszczególnych elementach. Dzięki specjalistycznej myjce możemy usunąć każde zabrudzenie. Jeśli możemy sobie na to pozwolić warto wybrać takie urządzenie, które posiada kilka rodzajów końcówek.

Środki czyszczące oraz impregnacja

Oczywiście sama woda i myjka nie wystarczą. Ważnym jest także aby dobrać jak najlepszy dla naszej nawierzchni preparat myjący. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów chemicznych, więc na pewno do każdego rodzaju kostki znajdziemy odpowiedni. Środki chemiczne pozwalają na usunięcie nawet najcięższych plam (nawet takich po oleju silnikowym). Po umyciu nawierzchni powinniśmy użyć preparatu impregnującego, aby zabezpieczyć naszą kostkę brukową przed kolejnymi zabrudzeniami oraz odświeżyć jej wygląd.

Zaopatrzenie się w profesjonalne środki oraz narzędzia do czyszczenia kostki brukowej to kwestia podstawowa dla każdego, kto pragnie zachować idealną prezencję przed swoim domem lub firmą.