5 kroków, które pomogą Ci uporać się z kurzem po budowie, remoncie

Jeśli chcesz cieszyć się nowym domem, mieszkaniem po remoncie, musisz zadbać o kurz po zakończeniu prac budowlanych.

Po zakończeniu remontu w domu jesteśmy gotowi po prostu usiąść i cieszyć się odnowioną przestrzenią, prawda? Niestety nie jest to możliwe – jeszcze nie. Zanim zdejmiesz buty i usiądziesz wygodnie na sofie, musisz przejść przez posprzątanie domu po remoncie. Należy skupić się na usunięciu całego pyłu i gruzu pozostałego po pracach budowlanych, aby nie dostały się do systemu wentylacji obiektu i nie zatykały otworów wentylacyjnych.

Praktycznie wszystkie prace remontowo budowlane wytwarzają cząsteczki kurzu, które zaciekle wkradają się do każdego zakamarka obszaru, który tak starannie odnowiłeś. Nie pozwól warstwom kurzu, aby świeżo wyremontowany dom wyglądał na zużyty i zniszczony. Załóż maskę przeciwpyłową i wypróbuj tę niezawodną, ​​5-etapową rutynę, aby uporać się ze sprzątaniem po zakończeniu budowy swojego sanktuarium.

Lista kontrolna sprzątania po budowach dla domu bez kurzu
Eksperci SprzataniePoRemoncie.com.pl gwarantują, że jeśli będziesz postępować zgodnie z tą listą rzeczy do zrobienia krok po kroku, możesz uporać się z kurzem i gruzem pozostałym po budowie i renowacji bez konieczności korzystania z profesjonalnych środków czyszczących.

Dbaj o dywany i miękkie meble takie jak kanapy, sofy,
Niezależnie od twoich wysiłków, aby pokryć podłogi i meble, aby je chronić, kurz i brud jakoś zdołają się wymknąć. Te małe cząsteczki zostają uwięzione w materiałach, takich jak meble tapicerowane, dywany i zasłony (jeśli byłeś zbyt optymistyczny i zapomniałeś ich zawiesić!). Jeśli pozwolisz, aby po pracach remontowo-budowlanych osiadł kurz, wynik będzie nie tylko nieestetyczny, ale może również spowodować uszkodzenia. Pył pozostawiony pomiędzy włóknami tkaniny rozluźnia splot i prowadzi do zużycia materiału.

Aby temu zapobiec, odkurz wszystkie miękkie meble i dywan. Zmień pokrowce, aby mieć pewność, że nie ominie Cię czyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc, takich jak fałdy i szczeliny w materiale. Jeśli Twoja sofa ma zdejmowane poduszki, najlepiej wynieść je na zewnątrz i dosłownie zetrzeć z nich kurz. Nie zapomnij odkurzyć materacy, a także leżących pod nimi ram mebli i łóżek. Powtórz całą procedurę jeszcze raz po zakończeniu czyszczenia wszystkich powierzchni w domu.

Oczyść ściany z kurzu i cząstek brudu
Zacznij od usunięcia kurzu z sufitów i ścian, ponieważ nawet one zbierają brud podczas prac remontowych. Odkurzanie na sucho to najlepszy sposób na wytarcie cząstek bez zabrudzenia świeżo otynkowanej i ozdobionej powierzchni. Jednak w niektórych przypadkach można użyć wilgotnego ręcznika z mikrofibry, w zależności od rodzaju farby użytej do ścian. Przed czyszczeniem powierzchni wilgocią skonsultuj się z producentem. Nie zapomnij odkurzyć wszystkich ozdobnych ozdób, takich jak listwy i frontony, ponieważ cząsteczki kurzu łatwo chowają się w szczelinach.

Wytrzyj i wypoleruj meble i twarde powierzchnie
Wytrzyj wszystkie twarde powierzchnie, zaczynając od góry i schodząc w dół. Odkurz regały i półki we wszystkich szafkach. Wytrzyj wszystkie blaty, półki na książki, framugi drzwi i inne płaskie powierzchnie oraz twarde meble wokół domu, aby miejsce było wolne od kurzu. Nie zapomnij o parapetach, ramach okiennych oraz wszystkich klamkach i klamkach. W niektórych przypadkach budynek staje się dość brudny i może być konieczne odkurzenie nawet łazienki i toalety, aby ułatwić ich dalsze sprzątanie. Zakończ za pomocą dokładnego mopowania od ściany do ściany i polerowania twardych podłóg i płytek.

Wyczyść system wentylacji i wymień filtry powietrza
Podczas remontu domu kurz i gruz stają się częścią powietrza w pomieszczeniu i przedostają się do otworów wentylacyjnych. Nawet jeśli odnawiasz tylko jeden obszar swojego mieszkania, ważne jest, aby sprawdzić i zadbać o całą wentylację swojego domu. Wymiana filtrów w remontowanej przestrzeni jest niezbędna, aby zmniejszyć ilość kurzu przepływającego przez kanały powietrzne, w przeciwnym razie cząsteczki będą rozprzestrzeniać się po pozostałej części domu. Usuń wszystkie kratki zakrywające otwory wentylacyjne, wyczyść je mydłem i wodą i pozwól im całkowicie wyschnąć przed ponownym włożeniem. Wymień wszystkie filtry powietrza na nowe, nawet jeśli nie wyglądają tak brudno. Cząsteczki kurzu pozostawione po budowniczych są w porządku i nie wyglądają na dużo; niemniej jednak oni tam są. Wdychanie tych cząstek jest niebezpieczne, ponieważ może wywołać alergie i choroby układu oddechowego.


Ostatnie poprawki, aby dom był wolny od kurzu po remoncie
Nie zapomnij wyczyścić wszelkich osprzętu, akcesoriów i drobnych przedmiotów na placu budowy, aby dom był całkowicie wolny od kurzu. Oto krótka lista wyposażenia i przedmiotów, które zwykle pomijamy podczas sprzątania po pracach budowlanych i remontowych:
• Łopatki wentylatora sufitowego
• Oprawy oświetleniowe
• Żyrandole i abażury
• Urządzenia elektroniczne (routery, TV, laptopy) – sprawdź tutaj jak bezpiecznie czyścić elektronikę.
• Sprzęt AGD (wężownice lodówki, filtry do okapów, powietrze)