Czy mycie ciśnieniowe może uszkodzić beton, kostkę brukową i cegły?

Czysta kostka brukowa wokół domu może upiększyć Twój krajobraz i, oszczędzić wodę i zapewnić solidne powierzchnie do parkowania, spacerów i rozrywki. Kostka brukowa szczególnie popularne ze względu na swoją trwałość i długowieczność, która pozwala się cieszyć patio, chodnikami, chodnikami i podjazdami długo po ich zainstalowaniu. W większości trudno dostępne miejsca, wykoane z takich materiałów jak cegły, kostka brukowa i beton, są stosunkowo podobne pod względem łatwości czyszczenia i konserwacji tych powierzchni; jednakże istnieją pewne istotne różnice w trwałości i kosztach naprawy lub wymiany obszarów, które zostały uszkodzone.

Większość brudu i gruzu można usunąć z trudnych terenów za pomocą miotły lub węża ogrodowego, ale należy zauważyć, że niektóre obszary nie pozwalają na czyszczenie trudnych krajobrazów wodą, chyba że istnieją problemy z bezpieczeństwem lub zdrowiem. Zwykłe zamiatanie betonowego podjazdu lub tarasu z kostki brukowej powinno zwykle wystarczyć, szczególnie jeśli trzymasz się regularnego harmonogramu konserwacji, aby Twoje trudne tereny były czyste i wyglądały jak najlepiej.
Są jednak chwile, kiedy miotła po prostu nie wystarczy, na przykład w przypadku plam olejowych, tłuszczu, glonów lub pleśni. Kiedy twój beton, cegła lub kostka brukowa są zbyt brudne, aby można je było odpowiednio wyczyścić samą miotłą, wiele osób automatycznie zakłada, że ​​najlepszym rozwiązaniem jest mycie betonu lub kostki brukowej za pomocą prądu. W końcu jest to szybki i łatwy sposób na czyszczenie twardych powierzchni.
Chociaż możesz używać wody z mydłem lub detergentów w swojej myjce ciśnieniowej, aby usunąć trudne plamy, nie zawsze jest to konieczne, co może być atrakcyjne dla osób, które chcą wyczyścić trudne miejsca bez użycia chemikaliów.
Dodatkowo, chociaż myjki ciśnieniowe oczywiście wykorzystują wodę i nie są najlepszą opcją w czasie suszy, w rzeczywistości można oszczędzać wodę, używając myjki ciśnieniowej zamiast węża ogrodowego do czyszczenia betonu, cegieł lub kostki brukowej.


Czy mycie ciśnieniowe może uszkodzić beton lub kostkę brukową?
Czyszczenie trudnych terenów to szybki i łatwy sposób na natychmiastowe zwiększenie atrakcyjności domu lub ulepszenie obszarów mieszkalnych na świeżym powietrzu bez wydawania dużych pieniędzy. Jeszcze bardziej znaczącą różnicę zauważysz, jeśli twój beton, cegły lub kostka brukowa są zabrudzone przez lata zaniedbania lub jeśli rośnie na nich pleśń lub glony.
Mycie ciśnieniowe jest popularnym sposobem czyszczenia trudnych miejsc, a beton, kostkę brukową lub cegłę można czyścić za pomocą myjki mechanicznej. Jest to wygodna opcja przy użyciu sprzętu, który jest szeroko dostępny w sprzedaży lub można go łatwo wypożyczyć w wypożyczalniach narzędzi lub w większych centrach remontowych. Nie są wymagane żadne umiejętności, aby dowiedzieć się, jak włączyć myjkę ciśnieniową, wycelować i pociągnąć za spust, więc fakt, że prawie każdy może z nich korzystać, zwiększa ich atrakcyjność do trudnych prac czyszczących.
Jednakże, chociaż podstaw prania mechanicznego można się szybko i łatwo nauczyć, efektywne korzystanie z tej potężnej maszyny bez powodowania szkód dla siebie, kogoś innego lub swojej własności to zupełnie inna sprawa. Historie horroru o myciu ciśnieniowym obejmują usuwanie farby z domów, zrywanie ścian bocznych i gontów, niszczenie drewnianych desek, niszczenie lakieru samochodowego, a nawet powodowanie poważnych obrażeń.
Problem nie dotyczy samego mycia ciśnieniowego; Problem polega na tym, że niedoświadczeni ludzie używający myjki ciśnieniowej mogą łatwo wybrać niewłaściwą dyszę, użyć wyższego ciśnienia niż jest to zalecane lub po prostu nie rozumieć, jak potężny może być strumień wody pod ciśnieniem.
Używając myjki mechanicznej do czyszczenia betonu, cegieł czy kostki brukowej, istnieje możliwość spowodowania znacznych, widocznych uszkodzeń, które najczęściej mają postać wżerów, linii lub ogólnej degradacji powierzchni. Można również uszkodzić zaprawę między cegłami i rozprowadzić piasek spoinowy między kostką brukową. W przypadku betonu płyty zainstalowane mniej niż rok temu są bardziej podatne na uszkodzenia niż płyty starsze.
Uszkodzenie to jest często spowodowane wyborem niewłaściwej dyszy, użyciem wyższego ciśnienia niż to konieczne, trzymaniem różdżki zbyt blisko powierzchni trudnej powierzchni lub zbyt długim kierowaniem strumienia w to samo miejsce.

Wskazówki dotyczące ciśnieniowego mycia betonu, cegieł i kostki brukowej bez uszkodzeń
Jeśli okolice Twojego domu są szczególnie brudne lub po prostu masz ochotę użyć myjki ciśnieniowej do ich wyczyszczenia, najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalisty, który ma doświadczenie w myciu tego konkretnego trudnego terenu. Jest to najpewniejszy sposób uniknięcia uszkodzeń i potencjalnych kosztownych napraw.
Jeśli nie masz w budżecie zatrudnienia specjalisty lub po prostu wolisz projekty „ zrób to sam ”, następną najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przeczytanie naszych poradników, jak skutecznie usunąć różne plamy i substancje z trudnych krajobrazów. Te przewodniki podają szczegółowe wskazówki, jak czyścić betonowe podjazdy, tarasy z kostki brukowej lub ceglane chodniki bez myjki ciśnieniowej:


Przed wypożyczeniem lub zakupem myjki wysokociśnieniowej należy najpierw sprawdzić, czy wąż ogrodowy z dyszą do kierowania strumienia zapewni wystarczająco silny strumień wody, aby skutecznie oczyścić dane obszary. Jeśli to nie zadziała i zdecydujesz się na myjkę ciśnieniową, poćwicz na brudu lub w miejscu innym niż trudny teren, aby poczuć maszynę i moc natrysku. Następnie przetestuj swoje nowe umiejętności w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że nie ma żadnych obrażeń, zanim przejdziesz do obszarów, które są w zasięgu wzroku.
Wybierz myjkę ciśnieniową pracującą pod ciśnieniem od trzech do czterech galonów na minutę (galonów na minutę) przy ciśnieniu 200 Barach. Następnym krokiem jest wybranie dyszy zapewniającej szeroki kąt, a nie wąski strumień wody. Może być kuszące, aby wybrać wyższą psi lub inną końcówkę, która przyspieszy pracę, ale lepiej nie spieszyć się i uniknąć kosztownych i brzydkich uszkodzeń.
Kiedy myjesz energicznie swój plac, podjazd , upewnij się, że używasz ciągłego ruchu zamiatania i nie pozwalasz wodzie rozpylać określonego obszaru zbyt długo. Będziesz chciał trzymać dyszę co najmniej 15 cm od betonu lub kostki brukowej i nigdy nie kierować rozpylacza bezpośrednio na ziemię, ale raczej utrzymuj strumień pod kątem. Jeśli usuwasz tłuszcz lub olej z trudnych powierzchni lub używasz detergentów, unikaj spływu, który przedostanie się do kanalizacji burzowej. Ta woda nie jest również dobra dla trawnika lub roślin z naturalnej trawy. Jeśli używasz tylko wody, skieruj spływ w kierunku trawnika lub rabat kwiatowych. Jeśli używasz detergentów lub czyszczącego smaru i oleju, skieruj spływ na brud lub żwir.
Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko uszkodzenia trudnych miejsc, możesz rozważyć wypożyczenie lub zakup przystawki do czyszczenia powierzchni, która kieruje strumienie wody do czyszczenia twardych powierzchni, ale nie ma takiego samego potencjału do powodowania uszkodzeń jak myjka ciśnieniowa.
Jeśli myjesz kostkę brukową z mocą, unikaj bezpośredniego spryskiwania spoin między kostkami brukowymi, ponieważ może to zmyć piasek. W takim przypadku należy wymienić piasek do spoin, aby zachować integralność instalacji.


Mycie kostki brukowej, betonu, cegieł i kostki brukowej energią: uwagi końcowe
Szczególnie ważne jest, aby uniknąć uszkodzeń, jeśli masz betonową lub ceglaną nawierzchnię. Beton można naprawić, a sekcje wymienić, ale te naprawy są zawsze zauważalne, ponieważ dopasowanie koloru nowego betonu do koloru istniejącego jest prawie niemożliwe. Ceglane patio lub podjazd można również naprawić, ale usunięcie zaprawy i uszkodzonych cegieł może być kosztowne, a dopasowanie nowego odcinka do tego, co już jest, może być bardzo trudne. Jeśli zdarzy ci się uszkodzić kostkę brukową za pomocą myjki ciśnieniowej, uszkodzone kostki można łatwo wyjąć i wymienić dzięki sposobowi, w jaki kostka brukowa zsuwa się ze sobą podczas montażu. Instalator może po prostu rozpiąć kostkę brukową, wymienić uszkodzoną kostkę i ponownie złożyć patio lub podjazd.